Wigilia i Boże Narodzenie w Serbii - Bałkany na Talerzu
|

Wigilia w Serbii. Tradycje i zwyczaje wigilijne

Witam Was, moi drodzy! Tak jak w opisie mojej strony pisałam, że mój zawód to turystyka, a moja pasja to gotowanie, wspomniałam również o tym, że tworząc dla Was swoje relacje, będę się starać połączyć te dwie moje miłości. Dzisiaj w Serbii i w ogóle na Bałkanach wypada Wigilia czyli po naszemu Badnji dan oraz Badnje veče. Dlatego dzisiaj Wam przedstawię część naszej kultury, a mianowicie część zwyczajów prawosławnych mieszkańców byłej Jugosławii.

Badnji dan

Badnji dan jest odpowiednikiem katolickiej Wigilii i ma miejsce dzień przed Bożym Narodzeniem. W kalendarzu prawosławnym przypada na 6 stycznia. Istnieje jedna różnica – w kościele prawosławnym święto to trwa od samego rana. Natomiast typowa kolacja wigilijna to tzw. „Badnje veče”.

Nazwa wzięła się od zwyczaju, iż tego dnia, wczesnym rankiem, ojciec wraz z synami idzie do lasu i wycina suche gałęzie dębu (badnjak), które stawia przed domem. Kobiety w tym czasie przygotowują świąteczne potrawy. Wieczorem wszyscy udają się do cerkwi, gdzie zanosi się jedną część badnjaka, który spala się razem ze słomą w wielkim ognisku. Pop częstuje wszystkich gorącą rakiją oraz różnymi potrawami. Tym gestem zaczynają się Święta Bożego Narodzenia.

Co symbolizuje badnjak?

Badnjak ma symbolizować drewno, które przynieśli pasterze do stajenki. To właśnie z niego św. Józef rozpalił ognisko, którego ciepło ogrzało dzieciątko. Badnjak przypomina również o drzewie krzyża Chrystusowego.

Słoma z cerkwi

W Serbii na Wigilię do domu przynosi się również słomę, którą otrzymuje się w cerkwi. Badnjak stawia się obok pieca (ewentualnie obok kuchenki), natomiast słomę kładzie się pod stołem wraz ze słodyczami, suszonymi owocami oraz orzechami. Po kolacji, dzieci szukają tych „skarbów”. Słomę rozrzuca się po całym domu, najczęściej w kątach. Słoma, tak jak w kościele katolickim, symbolizuje stajenkę, w której narodził się Chrystus.

Badnje veče

Kolacja wigilijna jest bardzo skromna i nie ma takiego znaczenia jak w Polsce. Zasiada się do niej po krótkiej modlitwie oraz po złożeniu życzeń. Dania są daniami postnymi – najczęściej przygotowuje się prebranac (zapieczona fasola z cebulą), świeżą i suszoną rybę oraz inne dania bezmięsne.

Wiecie już jak obchodzona jest Wigilia w Serbii, a jutro opowiem Wam jak wygląda Boże Narodzenie lub po naszemu – Božić 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *