Proice. Bałkańskie muffinki kukurydziane
Dziś mam dla Was przepis na kukurydziane muffinki, czyli po mojemu proice. Proice to tradycyjny przepis kuchni bałkańskiej. Takie muffiny podaje się u nas na śniadanie lub obiadokolację lub jako dodatek do zup (np. zupy rybnej).
Oto przepis, dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w live’ie 🙂
Przepis na muffinki kukurydziane
Składniki:
- 7 czubatych łyżek mąki pszennej typu 450
- 7 czubatych łyżek mąki kukurydzianej
- 4 jajka
- 125 ml wody gazowanej
- 1 kubek śmietany 18% gęstej i wytrawnej (180 g)
- 200 g sera typu bałkańskiego – np. ser sałatkowy z Lidla lub ser feta + serek wiejski odcedzony z wody
- proszek do pieczenia 12 g
- 100 ml oleju
- sól do smaku w zależności od rodzaju sera
Przepis:
- W misce mieszamy mąkę kukurydzianą, mąkę pszenną (obydwie mąki przesiewamy przez sito) oraz proszek do pieczenia.
- W drugiej misce ubijamy na sztywno białka z 4 jajek na sztywno. Osobno ucieramy (ręcznie!) żółtka. Potem delikatnie łączymy białka z żółtkami.
- Do ubitych jajek dodajemy mieszankę mąki i proszku do pieczenia.
- Całość delikatnie mieszamy łyżką i po kolei dodajemy olej, śmietanę, wodę gazowaną, pokruszony ser oraz sól. Uwaga! Sera nie rozkruszamy zbyt drobno, bo lepiej, żeby był wyczuwalny.
- Proice można piec w foremkach na muffinki lub w okrągłym naczyniu do pieczenia o średnicy 24 cm lub na prostokątnej blaszce o wymiarach 20×30 cm. Trzeba też pamiętać o tym, żeby posmarować naczynie, w którym będziemy piec oliwą, bo ciasto może nam się przykleić.
- Proice wkładamy do piekarnika nagrzanego na 200 stopni i pieczemy ok. 30-40 minut w zależności od piekarnika. Po upieczeniu proice powinny mieć złocisty kolor.
- Po wyjęciu z piekarnika nasze kukurydziane muffinki trzeba od razu wyjąć z naczynia, w którym były pieczone.
- Proice można podawać z pitnym jogurtem, ajvarem lub jako dodatek do zup.
A teraz… dodatkowa wersja przepisu!
Dodatkowy przepis to coś dla tych, którzy już zrobili podstawową wersję proica 🙂
Do podstawowej masy na kukurydziane muffinki możemy dodać drobno pokrojoną czerwoną paprykę, konserwowe ogórki oraz szynkę konserwową. W tym przypadku do masy dodajemy trochę więcej proszku do pieczenia, ponieważ te wszystkie dodatki są dość ciężkie i mogą spowodować, że ciasto mniej się uniesie.
Kolejną wersja proica jest z taka z dodatkiem ugotowanego i odcedzonego pokrojonego szpinaku lub… pokrzywy. Tak naprawdę do podstawowej wersji ciasta na proice możecie dodać wszystko, co lubicie!
Eksperymentujcie i bawcie się dobrze, bo gotowanie to kreatywne tworzenie smacznych dań 🙂 U nas na Bałkanach wierzymy, że nasze samopoczucie przechodzi na dania, które tworzymy, a w ten sposób te nasze emocje przekazujemy naszym bliskim 🙂
Filmik z „Randki przy Garach”
Zobaczcie też koniecznie zapis naszego live’a na Facebooku 🙂
No i co? Smacznego!