Przepis video na bałkański burek z serem - Bałkany na Talerzu
| | |

Burek czy pita? Przepis video na bałkański burek z serem

Witam moi drodzy! Dziś potrawa, która nazywa się „burek”, ale to nie pies, jak w Polsce się kojarzy ta nazwa 🙂 Jest to rodzaj ciasta bardzo popularny na Bałkanach, a pochodzący z Turcji. No cóż po tych prawie 500 latach okupacji tureckiej zostało nam i coś dobrego 😉 W dużej mierze turecki wpływ da się odczuć w bałkańskiej kuchni. Potrawa zwana u nas burkiem ma wiele nazw i w każdym regionie trochę inaczej smakuje. Ja Wam przedstawiam burki z byłej Jugosławii i od razu powiem, że w tych regionach odróżniają się dwie najbardziej popularne odmiany – serbski oraz bośniacki. Różnią się one kształtem i smakiem, ale jeśli kiedyś przyjedziecie na Bałkany, przekonacie się, że wszystkie są bardzo dobre!

Serbskie i bośniackie burki

W Serbii robi się burki na okrągłej brytfannie, układając ciasto warstwowo, a pomiędzy warstwy wkładając farsz. Najbardziej popularny jest burek z mięsem, ale mamy również wersję z serem, albo „puste” ciasto, czyli bez farszu. Musicie też wiedzieć, że od niedawna mamy i nową wersję, czyli… pizza burek, który uwielbiają szczególnie dzieci (przepis znajdziecie tutaj). Z kolei w Bośni burki robi się tak, że ciasto zawijamy w roladki i robimy ślimaka. W Bośni tradycyjny burek jest z mięsem, a na inne wersje mówi się pita. Pita może być na słono albo na słodko np. z jabłkami, wiśniami lub z dynią…

Obojętnie jak je nazywamy, burek oraz pita są bardzo smaczne i na Bałkanach bardzo popularne. Można je kupić w każdej piekarni. Jemy je zazwyczaj na śniadanie lub na kolację, z jogurtem, jeżeli wybieramy słoną wersję.

Zobaczcie też zdjęcia serbskiego oraz bośniackiego burku. Chyba dobrze odmieniłam! Przepraszam za swój polski i swoją pisownię, nie jest łatwy ten nasz polski 🙂

Ciasto filo czyli ciasto na burek

Muszę Wam powiedzieć, że technika robienia ciasta na burek nie jest prosta. Mi trochę czasu zajęło, żeby się tego od mojej Babuni nauczyć. Ciasto się na początku wałkuje, a potem podrzuca w powietrzu, żeby się rozciągnęło i aby na końcu wyglądało jak obrus na stole.

Przepis na zawijany burek z serem

A oto przepis. Mam nadzieję, że filmik się Wam spodoba 🙂

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *